с. Турія. Туріянська загальноосвітня школа



   


Шкільний музей

Краєзнавча  робота  в  шкільному  музеї  Туріянської  ЗШ  І – ІІІ  ступенів

Музей  Туріянської  ЗШ  І – ІІІ  ступенів створений у 1985році.

Загальна площа  музею 15м2

Мета роботи  музею – залучення молодого покоління до вивчення та збереження героїчного  минулого свого народу, виховання  патріотизму та любові до Батьківщини, гордості за здобутки своїх предків.

Необхідна увага  приділяється спрямуванню та утвердженню свідомості підростаючого покоління , бажання стати активними учасниками розбудови нашої країни.

Використовуючи матеріали музею, проводиться  робота по вихованню учнівської молоді на традиціях, звичаях, фольклорних джерелах нашого народу, рідного краю, національної  культури і культури тих народів, що проживають в селі.

Завдання музею – виховувати в учнів любов до рідної землі; свого села; зберегти пам’ять про звичаї та обряди.     Робота шкільного  музею спрямована на виховання гідного громадянина незалежної  України, патріотизму, гордості за героїчне минуле держави.

Основні експозиційні розділи  музею:
1. Із глибини віків.
2. Створення колгоспу  «Прогрес».
3. Економічні перетворення села.
4. Історія Вітчизняної  війни..
5. Історія  6-ї  Орловсько-Хінганської  дивізії.

6. Воїни – афганці  односельчани.

7. Історія  Туріянської школи.
8. Передовики  сільського  господарства.
       Керівник музею – вчитель історії  та  правознавства  Стрілець  С.О.  Краєзнавча робота в музеї передбачає цілий арсенал ефективних методів і форм успішної навчально-виховної роботи в  школі. Завдяки вивченню, використанню місцевого історичного матеріалу учні мають змогу вийти за межі підручників, відчути історичні події, осмислити історичні процеси, "доторкнутися" до історії  рідного  краю.
         Теми для краєзнавчої роботи в музеї  можуть бути різноманітні. Це і теми, присвячені вивченню історії  селаТурії,  нашого краю, Туріянської школи,  вивчення пам’ятників і пам’ятних місць,  біографій визначних людей,  вивчення  історії краю в певний період, археологічне вивчення краю, вивчення топоніміки,

  

нумізматики краю тощо.
         Музей Туріянської  ЗШ І – ІІІ ступенів   в  районному конкурсі на кращий шкільний музей зайняв ІІІ місце, в листопаді місяці 2008 року   Радою  ветеранів  Новомиргородського  району   нагороджений  Почесною  грамотою  та   грошовою  премією.

Музей став центром виховної роботи в школі. У музеї систематично проводяться тематичні, оглядові  екскурсії.

За роботу музею відповідає  Рада музею, екскурсоводи.

Екскурсоводи  які  працюють  в  шкільному  музеї  висвітлюють  такі  події  в  історії  села:
І. Перша історична згадка про село.
2. Історичні відомості про заснування і назву села.
3. Як здійснювалась його забудова.
4. Перші будинки, архітектурні споруди.
5. Перші поселенці і будівельники села.
6. Як зростала чисельність населення.
7. Умови життя, заняття, національний і соціальний склад населення.
8. Вулиці і площі населеного пункту, їх назви та історія.
9. Які визначні історичні місця знаходяться у нашому  селі.
10. Зростання  житлового фонду, культурних закладів.
11. Формування архітектурного обличчя  села.
12. Визначні особистості — вихідці з рідного села .

            Серед  екскурсоводів  слід  відмітити  таких  учнів:   Соломаха  Іван,  Гненний  Олександр,  Горобець  Ірина, Лимар  Віта, Зелений  Владислав,  Кармазін  Юлія,  Павленко  Роксолана,  Брюх  Анна, Желобіцька  Ніна, Сиволап  Євгеній,  Алямова Аміна,  Сергата  Наталія.

 

Експонати  музею  використовуються  на уроках, проводять  уроки в музеї  вчителі  історії  Стрілець  Сергій  Олексійович  та  Долженко  Лідія  Олексіївна, досліджують  наявні  у музеї документи,   використовують   навчальні екскурсії під час проведення уроків, демонструють музейні експонати на уроках.

У позаурочний час  проводять  у  шкільному музеї  екскурсії   учні-екскурсоводи,  виховні заходи з використанням матеріалів музею; роботу гуртківці   «Юні  екскурсоводи»;  районні  семінари, лекції, конференції; шкільні  свята.

Стенди музею розкривають історію села. В експозиції представлені фотографії туріян, видатних земляків, предмети  побуту, передані  до музею старожилами села. Відтворена історія селаТурії  в роки Великої  Вітчизняної  війни.

 

В музеї  відображені події Великої Вітчизняної війни  починаючи з 1941 по 1945 роки та бойовий шлях 6-ї Орловської  дивізії,  125-го та 333-го  стрілецького  полку. У 2008 році музей був  оновлений, доповнений новими експонатами.

В музеї представлені фотографії часів Великої Вітчизняної війни, зразки зброї та техніки, зв’язку тих часів, листи,  копії архівних документів. 

         З дня створення музею і по сьогоднішній день у школі триває  акція “Ніхто  не забутий, ніщо  не  забуто”. Зібрані матеріали  широко використовуються в навчально-виховній роботі  школи.